Jarní úklid nejen pro alergiky II

30. 6. 2018
Jarní úklid nejen pro alergiky II

Pokračujeme v úklidu, často tedy vysáváme, převlékáme lůžkoviny a dbáme na čisté závěsy a čalounění. Co je třeba dál uklízet, abychom snížili vznik a projevy alergií a nemocí na minimum?

Utírání prachu
Prach je všudypřítomný alergen, je tedy třeba se jej často zbavovat. Nejjednodušší čištění je použití mikrovláknového mokrého hadříku, kterým utřete prach ze všech odkrytých ploch, kde se prach rád usazuje. Dále je třeba často vysávat také za sporákem a ledničkou a pravidelně odstraňovat drobky, které lákají hmyz produkující alergeny.

Správná vlhkost vzduchu
Chcete-li zachovat alergeny, které rostou ve vlhkých oblastech, jako jsou plísně, pod kontrolou, udržujte ve vašem interiéru správnou vlhkost. Vlhkoměry se dnes již prodávají ve většině obchodů pro kutily, ty vám pomohou sledovat vlhkost vzduchu. Uvnitř interiérů by neměla být vyšší vlhkost než 50 %, v suterénech a vlhkých místnostech je vhodné použít odvlhčovač. Také klimatizace vám pomůže zbavit se přebytečné vlhkosti.

Vyhněte se chemikáliím
Většina alergiků je citlivá na chemikálie a silné vůně, kdykoli je to možné, použijte čisticí prostředky, které jsou neparfémované nebo obsahují pouze přírodní složky. Všestranný čistící prostředek si můžete namíchat i doma, stačí použít šálek destilovaného octa a dvě kávové lžičky boraxu do dvou litrů vody. Tento ekologický roztok má univerzální použití, stačí otřít znečištěný povrch a nechat uschnout.

Uklízejte po domácích mazlíčcích
Koncentrace zvířecích alergenů je zvýšená především v místech, kde mazlíčka chováte. Pokud máte alergii, je dobré často uklízet pelíšek nebo terárium a mýt i samotného mazlíčka. S veterinářem se také poraďte, aby váš domácí mazlíček dostával dostatek vyvážené stravy a byl zdravý.

Nejnovější články