Jak vybrat štípací kleště, které vám budou sedět perfektně v ruce?
13. 3. 2022
Kvalitní štípací kleště z oceli vydrží desítky let. Při výběru je na prvním místě jejich kvalita, která je však pro všechny cenově dostupná. Dále se soustřeďte na tvar rukojeti a hlavy, materiál a položte si otázku, na jaké práce štípačky potřebujete.Únor a březen patří k měsícům vhodným pro ostříhávání větví stromů a keřů, a proto se štípací kleště stanou vaším nejlepším pomocníkem. Dostanete se s nimi na méně či více dostupná místa a zbavíte se nevzhledného porostu. Pamatujte však na to, že jedině s kvalitními produkty se vám podaří hladce odstranit i tvrdší materiál. Pokud si myslíte, že vám budou stačit štípačky za dvě stovky koupené v hobbymarketu, tak se mýlíte. Levnější kousky jsou vhodné tak jedině na tenké větvičky okrasných keřů, růží, malin či rybízu.
Podle čeho vybírat?
Když vejdete do obchodu se zahradnickým nářadím, rozhlédněte se po štípacích kleštích, které vám padnou ruky. K dostání jsou totiž modely pro velikost ruky L, M i S. Jakmile si vyberete správnou velikost, bude se vám s kleštěmi dokonale pracovat. V tomto duchu si opatřete čelní štípací kleště nebo boční štípací kleště pro praváky, leváky či univerzální. Klíčem k úspěchu je také řezný průměr pohybující se od 10 do 30 mm. Dalším parametrem výběru je rovněž délka, ta může být 150 až 270 mm.
Co budete klešti nejčastěji stříhat?
Většina lidí si myslí, že jsou kvalitní výhradně drahé štípačky. I když je cena důležitým vodítkem výběru, nespoléhejte se jen na ni. Značkové štípací kleště od osvědčených švýcarských i rakouských firem jsou zárukou kvality, ale i s levnějšími produkty se u práce nezapotíte.
Nevíte-li si s výběrem štípaček rady, položte si pár otázek:
- jaký typ a rozměr dřevnatých částí s nimi budu stříhat?
- jaká rukojeť mi sedí jako ulitá?
- jaký druh a velikost hlavy je pro mě nejlepší?
- jaký typ střihu je mým cílem?
Rukojeť musí být komfortní
Pokud vám nebude sedět rukojeť v ruce, u práce se opravdu nadřete a na dlani se objeví puchýře a mozoly. Delší rukojeť slibuje silnější páku, tudíž i silnější střih. Nejdůležitější je ovšem ergonomický tvar rukojeti. Máte-li na stříhání rozměrově větší i menší materiál, pořiďte si hned dvoje štípačky, a to s delší i kratší rukojetí.
Hlava štípaček: je lepší oválná, kuželová či špičková?
Hlava štípacích kleští má tři základní tvary. Může být tedy špičková, oválná i kuželová. Každou z nich oceníte v jiných podmínkách a při stříhání rozdílného druhu materiálu.
Oválná hlava
S oválnou hlavou štípaček se setkáte nejčastěji a je takzvaně univerzální. Je ideální na tvrdé materiály a slibuje příjemnou kombinaci odolnosti a rovnoměrného rozložení síly.
Kuželová hlava
Pokud se pohybujete při práci v omezeném prostoru, oceníte boční štípací kleště s kuželovou hlavou. Na bocích se šikmo sužují, pracuje se s nimi tedy velmi pohodlně, a to i ve stížených podmínkách. Pamatujte však na to, že s nimi nevyvinete tak velkou sílu.
Špičatá hlava
Do extra malého prostoru vstupujte výhradně se štípačkami se špičatou hlavou. S nimi máte totiž jistotu, že materiál hravě přestřihnete. Hlava do špičky se dostane i do míst, kde by jiné druhy hlav neuspěly. Na druhu stranu mají kleště do špičky nejslabší páku, proto s nimi neustřihnete například plech.