-
Je lepší mít zasklený balkón?
30. 6. 2018 Čtěte více...Na dnešní téma mě dovedla rekonstrukce panelových domů. Jedná se o to, jaký zvolit typ balkónu. Dříve byly všechny balkóny konstruovány stejně. Od podlahy cca 10-20 cm mezera, pak vyplněný prostor a nahoře zábradlí. Balkóny panelových domů byly navíc řešeny poměrně nešťastnou formou, protože byly jak jinak než celé panelové a nebo v lepším případě kovové s drátovaným sklem. Dnes však máme trochu lepší výběr, po vzoru zimních zahrad se dá vybrat i balkón celý zasklený. Původní balkóny samozřejmě úplně nevymizely, a tak u větších staveb dávají stavební firmy možnost si z těchto dvou variant vybrat.
-
Vestavěná skříň vs. šatna
Kam s kabátem nebo s věcmi, které co nejsou denně používané? Tak především v menších bytech si tuto otázku pokládají snad všichni. Především v panelácích se vžil pojem "vestavěná skříň", co to vlastně taková vestavěná skříň je? Jedná o vyplnění prostoru např. na chodbě, kde je nějaký sloupek nebo výklenek, je možné na něj navázat skříní o takové hloubce, aby lemovala chodbu stejně jako zeď, na kterou navazuje. Místnost potom působí celistvě a ještě je prakticky využita. Díky tomuto fíglu se ušetří spousta práce. Napojení je úplně na těsno, a tak nevznikají prostory, kam by mohlo něco padat, a samozřejmě se tím ušetří i místo, o což tu právě jde.
-
Koupelna s nebo bez?
Je lepší mít v koupelně vanu nebo sprchový kout? Děláte rekonstrukci a chcete změnu? Dříve se do každé koupelny automaticky dávaly vany, ale jak se život v civilizaci postupně zrychluje, stihne se do vany „naláčet“ dnes už málokdo. Většinou to dnes vypadá tak, že lidé sice mají vanu, ale používají ji z 90 % jako sprchu s tím, že zbytek koupelny vypadá, jako když jsme lovili velrybu.
-
Do bytu nebo do domu?
Dnes tu máme otázku, která nám tu leží snad od postavení prvního domu s více nájemníky. Je jasné, kdy zvolit dům a kdy zvolit byt? Asi neexistuje téma, které by bylo více individuální, a tak není lehké ho jen tak rozepsat. Zaměřme se jen na hlavní body. První je, kde člověk pracuje, jste-li z Prahy a nechcete do práce jezdit dlouhé minuty, tak je to pro vás jasné, najdete si v okolí práce nějaký pěkný byt, můžete mít samozřejmě i štěstí a narazit na nějaký pěkný domek i v Praze, ale cena bude poměrně vysoká s tím, že to bude takový domek jen na oko. Možná se poštěstí řadovka, ale nebude to typické venkovské stavení se zahradou a možnostmi, jako jsou na vesnici. Moc si nedokážu představit Pražana, který popisuje v práci, že si ráno podojil krávu a posbíral vajíčka od slepic.